Вівторок, березня 19, 2024

slide

ДОСВІД

 

Практичний досвід лісівників ДП «Делятинське лісове господарство» вказує на значні переваги такої системи господарювання в лісах, яка забезпечує безперервне існування лісового покриву, що є ключовою вимогою по веденню наближеного до природи лісівництва. Тому в лісгоспі взято орієнтир на застосування поступових та вибіркових рубок.
Вони максимально дають можливість підвищити природоохоронну роль лісів, його біорізноманіття, запобігають небезпечним природним явищам, зберігають і примножують продуктивність лісів.
         В держлісгоспі значно збільшено об’єми поступових та  вибіркових рубок. Особлива увага приділяється проведенню рівномірно-поступових рубок в букових і ялицевих лісах, які дозволяють підтримувати і покращувати корисні властивості лісу, не знижують його екологічний і ресурсний потенціал.
Ще один лісівничий захід, який дає змогу зменшити площі суцільних зрубів, є проведення добровільно-вибіркових рубок в змішаних ялинових насадженнях, в складі яких інші породи складають 40% і більше. За даними базового лісовпорядкування 2009 року в лісгоспі таких насаджень нараховується на площі біля 300 га.
Важливим компонентом при проведенні суцільних рубок та кінцевих прийомів поступових рубок є залишення дерев другого, третього ярусів діаметром 8-24 см., які є цінними при формуванні майбутнього насадження. Такі дерева ми залишаємо біогрупами і куртинами які формують стійке лісове середовище, що дає змогу економити кошти на створення лісових культур, маючи економічний та екологічний ефект, забезпечивши постійно покритою лісом площу.
Так, за останні роки в динаміці площ лісовідновлення середньорічний відсоток ділянок, залишених під природнє поновлення складає 70%.Це дало змогу економії коштів на лісовідновлення за останні 10 років в межах 1,5 млн.грн., що є суттєвим фактором стабільного фінансового стану підприємства.
Ще один важливий економічний ефект, який проявиться в наступному ревізійному періоді, як підтверджують дані базового лісовпорядкування – це зменшення обороту рубки мінімум на 10-15 років і відповідно збільшення лісоресурсного потенціалу.
Неабиякі резерви для економії отримуємо під час проведення рубок догляду в молодняках, які проводимо шляхом розкидання хворосту по площі. В результаті економимо вдвічі витрати на рубки і отримуємо екологічний ефект: по-перше - звірі отримують корм, по-друге - перегнивання хмизу листяних порід поліпшує ґрунтові умови.
         Має досвід Делятинський лісгосп у вирішенні проблем заміни похідних всихаючих ялинників на стійкіші ялицево-букові ліси з домішкою модрини. Ми вважаємо, що з урахуванням парникового ефекту в гірських умовах ялина не в своєму ареалі повинна бути замінена на модрину, яка
по своїх біологічних особливостях набагато стійкіша до зміни кліматичних умов, пошкоджень фіто і ентомофлорою.

В держлісгоспі широко використовуються природозберігаючі технології з використанням при розробці лісосік повітряно-трелювальних установок, що забезпечує збереження природного поновлення та прискорює темпи освоєння лісосічного фонду на крутосхилах з меншими економічними витратами. Держлісгоспом придбана і ефективно працює повітряно-трелювальна установка “ MAXWALD” (Австрія).
         Протягом останніх п’яти років. у лісовому фонді Делятинського держлісгоспу побудовано 22 км лісових доріг, з них 13 км – за кошти державного бюджету, решта – за власні кошті підприємства. Це забезпечило транспортний доступ до лісових ресурсів, розвиток рекреаційної інфраструктури та захист лісу від пожеж.